İyontek, Otel Teknik Müdürleri Derneğinde İyonizasyon Teknolojisini Anlattı.

Gümüş Bakır İyonizasyonu ile ilgili Otel Teknik Müdürlerini bilgilendiren İYONTEK Su Hijyen Teknolojileri Genel Müdürü Can Sükan, İstanbul ‘da gerçekleştirdiği sunumda teknolojinin insan sağlığına faydalarını ve sektöre olan katkılarından bahsetti.

Havuz suyunda kimyasal kullanımını en az %80 azaltan hijyen teknolojisi!

Can Sükan Otel Teknik Müdürleri’ne havuz suyu temizliğinde gümüş ve bakır iyonizasyon teknolojisinin önemini şöyle anlattı; “Kimyasal kullanımını en az %80 azaltarak, hatta bazı durumlarda hiç kimyasal kullanmadan havuz temizliği yapabilen gümüş ve bakır iyonizasyon teknolojisi, havuz sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle klor gibi kimyasalların gözlerde yanma, ciltte kaşınma ve kızarıklık, saçlarda kuruma etkilerinin yanı sıra solunduğunda astım ve solunum yolu hastalıklarına yol açabildiği gibi kanserojen etkisinin de olması sebebiyle gümüş ve bakır iyonizasyonu tercih edilmeye başlanmıştır. “

Tabiattaki doğal temizleme yöntemini NASA yıllar önce geliştirdi!

Can Sükan Seminer’de Gümüş ve bakır iyonizasyon yönteminin doğadaki temiz suyun oluşma yöntemi olduğunu şöyle açıkladı. “Doğada bulunan sağlıklı suyun oluşması iyonlarla sağlanmaktadır. Suyun taş ve benzeri katı cisimlere uyguladığı basınçla oluşan iyonlar, suyu temizlemekte ve suya faydalı mineraller kazandırmaktadır. Bu durum aynı zamanda yosun ve bakterinin oluşmasını engellemektedir. Bizim uyguladığımız İYONTEK teknolojisi de bunu gümüş ve bakır iyonları ile sağlamakta ve insan sağlığına faydalı doğal içme suyu elde etmektedir. Gümüş Bakır İyonizasyon yöntemi NASA tarafından, NASA Uzay araçlarında içme suyu kullanımı için geliştirilmiş özel bir teknolojidir.”

EPA (United States Environmental Protection Agency)’ ya göre lejyonere kesin çözüm gümüş ve bakır iyonizasyonu!

Leyjoner hastalığında gümüş ve bakır iyonizasyonunun önemine vurgu yapan Sükan, teknik müdürlere şöyle bilgi verdi; “Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı United States Environmental Protection Agency, EPA) ‘nın açıkladığı bilgiye göre Lejyoner hastalığına çözüm olarak gümüş ve bakır iyonizasyon yöntemi uygulanıyor. Lejyoner hastalığı için kaynatma ve klorlama çözümleri uygulansa da klorun yok edemediği virüslerde gümüş ve bakır iyonizasyonu daha etkili olmaktadır. Kimyasal kullanımını azaltarak suyun hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik temizlenme yöntemini oluşturuyor. Birçok yeni ofis binaları, oteller ve alışveriş merkezlerinde artık süs ve gösteri havuzlarına yer verilmekte olduğunu görüyoruz. Bu huzur ve dinlenme kaynağı olabilen havuzlar aynı zamanda da ciddi sağlık riski taşıyabilmektedir. Lejyoner bakterisinin su zerrecikleriyle iç mekanlara yayılma riski tesis işletmesi yönetimi açısından ciddi ve zorlu bir faaliyet oluşturmaktadır. Bunun gibi iç mekan ve bitkisel çevre düzenlemesinin de olabileceği ortamlarda yine en iyi ve sağlıklı korumayı gümüş bakır iyonizasyon yöntemleri sağlayacaktır. “

Hastane ve otellerde maliyet gümüş ve bakır İyonizasyonu ile azalacak!

Ayrıca hastane ve oteller için gümüş ve bakır iyonizasyonunun önemine değinen Can Sükan, “Sıcak su devrelerindeki sıcaklıkları 10-15 derece düşürerek enerji tasarrufu yapılabilmekte ve kireç oluşumu engellenebilmektedir. Bu devrelerde kullanılan Termostatik Çift Yollu Valf’ların tesisat geneline yaygın olarak kullanılması, mekanik tesisat yatırımlarının tasarruflu yapılmasında önem arz etmektedir. Sezonluk ya da gerektiğinde yoğun kimyasal şoklama bedellerinden ve normalde yapılan ciddi Biocit alımlarına da gerek kalmamaktadır.” dedi.

İşletmelerde temizlik maliyetini düşüren kalıcı hijyen teknolojisi!

Evde çeşme suyundan akan kaliteli ve sağlık suyun hayatımızı kolaylaştıran ve tasarruf etmeyi sağlayan etkilerinden bahseden Can Sükan şu tavsiyeleri verdi. “Hepimiz evde çeşme suyunu sıkça kullanıyoruz. Fakat suyun kalitesinin ne ölçüde olduğunu çoğunlukla bilemiyoruz. Gümüş ve bakır iyonizasyonu , çeşme suyunu içme suyuna dönüştürürken bize faydalı mineralleri yok etmiyor. Sağlıklı ve kaliteli su aynı zamanda şampuan, duş jeli, sabun ve deterjan gibi evde kullandığımız temizlik malzemelerinden yarı yarıya tasarruf etmemizi sağlıyor. Suyun kullanıldığı yüzeyler uzun sure kir ve mikrop tutmadığı için temizlik çok daha kalıcı oluyor. Bu sebeple gümüş ve bakır iyonizasyon yönteminin kalıcı hijyen sağlamak için tesislerde olduğu kadar hastane ve otellerde kullanılması çok daha büyük önem arz etmektedir. Kalıcı hijyen sağlamak isteyen işletme sahipleri gümüş ve bakır iyonizasyonunu mutlaka kullanmalıdır. Meyve ve sebzelerin taze ve uzun ömürlü olmasını sağlayan gümüş ve bakır iyonizasyonu ile elde edilen su evlere ve otellere büyük kolaylık sağlamaktadır.”